Menu

Lepší dech, redukce váhy a žádné bolesti zad!

Sdílet na Facebooku

Na cvičení jógy není nikdy pozdě

Jóga v posledních letech získává na popularitě. A není divu. Tato stará technika cvičení má svůj původ v Indii a působí blahodárně nejen na fyzické zdraví, ale také na celkovou psychickou pohodu člověka. Podle průzkumu společnosti ROSSMANN jógu pravidelně cvičí nebo cvičilo téměř 47 % dotázaných. Toto vysoké číslo potvrzuje, že jóga je v kurzu a její cvičení přináší řadu benefitů.

Pomoc při bolestech zad

Při pravidelném cvičení jógy si lze výsledků všimnout velmi rychle. Nejenže protahuje zkrácené a posiluje oslabené svaly, tím značně pomáhá se stabilizací páteře a bojuje proti bolesti zad. Přes 50 % dotázaných uvádí, že to je jeden z hlavních důvodů, proč s cvičením jógy začalo. „Často za mnou chodí lidé, kteří mají velké množství stresu, sedavé zaměstnání a stěžují si mimo jiné na bolesti zad. Kvůli celodennímu sezení u počítače je zátěží nejen na páteř, ale i lymfatický a oběhový systém a člověk se  poté cítí unavený a bez energie. Již po prvních lekcích klienti vnímají zlepšení. To byl jeden z důvodů, proč jsem se začala věnovat jógové terapii. Jóga je jen 10% o praxi pozic, nabízí nám mnohem více. Učí nás se na chvíli zastavit, nadechnout se, vnímat sebe sama v přítomném okamžiku a udělat něco pro své tělo i mysl“ říká jógová terapeutka a lektorka jógy, Zuzana Klingrová.

Síla, rovnováha a lepší držení těla

Jóga je dále ideální pro podporu hlubokých svalů v oblasti břicha a zaměstnává svaly, na které mnozí při všedních činnostech zapomínají. V různých pozicích musí člověk vydržet relativně dlouho a při pravidelném cvičení si zpevníte celé tělo a získáte tak ztracenou sílu. Na základě toho dochází k posílení stability a lepšímu držení těla.

Jóga pro každého

V současné době existuje nepřeberné množství druhů jógy, takže se nemusíte bát, že byste nenašli ten, který vám bude nejvíce vyhovovat. Vyzkoušet můžete například hatha, bikram nebo vinyjása jógu. Každý druh má něco do sebe a řeší odlišné problémy. Mezi nejčastěji praktikované druhy jógy se řadí vinyjása a hatha, která se zaměřuje především na koordinaci těla a dechu. Působí blahodárně na psychické zdraví a jejím cílem je udržovat rovnováhu v těle. Téměř opakem je druh bikram, který se praktikuje v místnosti s vlhkostí větší než 40 % a teplotou překračující 42 °C. Pomáhá přirozeně  pomáhá zlepšit flexibilitu, prokrvení a posílit imunitu. Mezi nejvyhledávanější se ovšem řadí power jóga, kterou pravidelně praktikuje téměř 20 % respondentek. V tomto případě se jedná o náročnější sestavu cviků, při které tělo spaluje větší množství kalorií. Dochází tedy nejen k hubnutí, ale také zesílení svalů. Zároveň vám tento druh jógy pomůže formovat postavu.

* Průzkum na téma, jaký mají Češky vztah k józe, provedla pro společnost ROSSMANN agentura Ipsos Instant Research na reprezentativním vzorku 1 050 respondentek z celé ČR ve věku od 18 do 65 let. Průzkum se uskutečnil v období od 24. dubna do 27. dubna 2023.

Zpět