Menu

Vozíčky pro dvojčátka

Sdílet na Facebooku

Zpráva o očekávání jednovaječných dvojčat rodiče zaskočila, ale těšili se díky tomu dvojnásob. Protože však ve společné placentě číhá riziko, že jedno dvojče bude čerpat více kyslíku a živin na úkor toho druhého, byly holčičky od počátku velice pečlivě kontrolovány. Maminka měla navíc kvůli další komplikaci v podobě polohy placenty (placenta previa neboli vcestné lůžko) nařízený klid. Přesto v 29. týdnu došlo k masivnímu krvácení a lékař rozhodl o akutní sekci. A tak se Amálka a Natálka narodily předčasně s váhami 1 150 a 1 250 gramů. Následovalo těžké období pro celou rodinu, protože holčičky musely být přemístěny na neonatologii, kam se za nimi odstěhovala i maminka. Přes různé další komplikace a infekce začala dvojčátka přibírat. V pěti měsících začala Amálka s Natálkou rehabilitovat, protože obě byly spastické a málo pohyblivé. Na neurologii si v té době rodiče poprvé vyslechli zprávu, že obě jejich dcery trpí závažnou zdravotní diagnózou – dětskou mozkovou obrnou.

Holčičky mají problém s vyprazdňováním a ani jedna nechodí, ale díky pravidelnému cvičení Vojtovy metody, kterou se skvěle naučil i tatínek dvojčat, začaly dělat pokroky. Ke každodennímu cvičení navíc rodiče přidali neurorehabilitace na specializovaných klinikách, které znamenaly další posun. Amálka leze a zvládne i sed, Natálka se s problémy dokáže plazit, ale po intenzivních rehabilitacích se rozpovídala a snaží se vše opakovat. Amálka mluví krásně, má ráda říkanky, písničky a pohádky. K pravidelnému cvičení se přidala další velká výzva – školka. Holčičky šly do běžné školky a k pomoci mají každá svoji asistentku. I když ze zdravotních důvodů často chybí, kontakt s ostatními stejně starými dětmi je pro ně nesmírně důležitý. 

Obě holčičky jsou navzdory zdravotním problémům usměvavé a statečně bojují se svým handicapem. Dětská mozková obrna znamená pro dítě celoživotní dřinu v podobě cvičení a pro rodiče nikdy nekončící stres se sháněním finančních prostředků na rehabilitace, léky, kompenzační a zdravotnické pomůcky. Když jsou handicapované děti dvě, náklady se násobí. Amálka a Natálka jsou navíc z velké rodiny, mají ještě další dva zdravé sourozence – mladšího brášku Davida a starší sestru Adélku. Rodiče nyní pro dvojčátka shánějí finanční pomoc na pořízení invalidních vozíčků, na které mají podle pojišťovny nárok až za dva roky a jejich koupě přesahuje finanční možnosti rodiny. Invalidní vozíky jsou přitom pro jejich život nezbytné – poskytly by Amálce a Natálce nejen větší komfort, ale především možnost lépe se zapojit do běžných denních aktivit a být více samostatné.

Nadační fond Klapeto založili Kateřina Klasnová a Jaroslav Petrouš (světově úspěšný handicapovaný sportovec, který sám prodělal amputaci dolní končetiny). Od roku 2014 pomáhá handicapovaným dětem, které potřebují příspěvky na kompenzační a zdravotní pomůcky a rovněž rehabilitace nehrazené zdravotními pojišťovnami. Více informací naleznete na www.klapeto.eu.

Zobrazit všechny projekty

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích